To nejzajímavější z akce FrontKon

24.10.2024
Eventy
Lukáš Černohous
React developer

FrontKon 2024, který se konal 9. října v Praze, se stal dalším úspěšným ročníkem české frontendové konference pořádané komunitou Frontendisti.cz. Akce proběhla v O2 Universu a nabídla bohatý program plný přednášek a diskusí pro všechny nadšence do moderního vývoje frontendu webových aplikací. Takže náš Green:Code tým rozhodně nemohl chybět!  

Hlavními tématy letošního ročníku byly technologické inovace a praktické přístupy ke zlepšení efektivity a výkonu webových aplikací. Velká pozornost byla věnována umělé inteligenci, novinkám v prohlížečích, moderním metodám práce s daty, optimalizaci webových aplikací a jejich přístupnosti (accessibility). A co konkrétně naše “frontenďáky” v programu zaujalo? Čtěte dále...  

Green:Code tým

To nejzajímavější z konference

Konferenci zahájila přednáška Miloše Čermáka s názvem „O čem a jak ‚přemýšlí‘ gen AI? Revoluční technologie s našimi špatnými vlastnostmi“. Čermák se zaměřil na etické výzvy a nečekané dopady generativní umělé inteligence na náš každodenní život i práci. Jeho prezentace skvěle uvedla téma AI, které provázelo další diskuse o budoucnosti webového vývoje.

Tomáš Kout naopak ve své prezentaci „Nowwwinky speciál: co je nového u prohlížečů?“ představil nejnovější funkce a technologie prohlížečů, jako jsou container queries, CSS subgrid a nové HTML tagy dialog a popover. Díky jeho přednášce si vývojáři mohli udělat jasnější představu o tom, jaké novinky je čekají v moderních prohlížečích.

Kluky také zaujala přednáška Michaela Žabky „Importance of Immutability“, ve které se zaměřil na význam neměnnosti dat při vývoji moderních aplikací. Vysvětlil, jak použití neměnných datových struktur pomáhá předcházet chybám a zvyšuje výkon aplikací, což je zvlášť důležité v prostředích s velkým počtem uživatelů a dat.

Riki Fridrich ve své přednášce „Signály v JavaScriptu” představil koncept signálů jako moderní alternativu pro správu reaktivity a asynchronních operací. Signály jsou nyní ve fázi návrhu u TC39 a očekává se jejich brzké začlenění do standardu JavaScriptu. Fridrich spekuloval, že tato technologie by po své implementaci mohla postupně vést k odklonu od současných frameworků, jako jsou React či Angular, a přechodu k jiným řešením – ať už nativním, nebo zcela novým. Mohla by tak postupně znamenat jejich konec a otevřít cestu k něčemu novému

V bloku zaměřeném na rychlost webových aplikací vystoupil Martin Michálek s přednáškou „Mýty a blbosti o webové rychlosti“. Vyvrátil běžné mýty o optimalizaci výkonu a poskytl praktické tipy, jak skutečně zlepšit rychlost webu a uživatelský zážitek.

Další významným řečníkem byl Daniel Steigerwald, který na akci představil nové způsoby psaní aplikací v přednášce „Effect a Evolu: (staro)nové způsoby, jak psát (nejen) webové aplikace“. Steigerwald je tvůrcem open-source projektu Evolu, který je navržen pro local-first vývoj aplikací. Evolu umožňuje uživatelům pracovat s daty lokálně, zatímco synchronizace probíhá na pozadí. Inovativní přístup Evolu spočívá ve využití algoritmů v rámci SQL dotazů pro správu synchronizace databází. Tyto algoritmy zajišťují, že data jsou správně replikována a zůstávají konzistentní mezi různými zařízeními, a to i v offline režimu. Tento unikátní přístup, který Steigerwald sám vyvinul, řeší problémy spojené s rychlostí synchronizace. Steigerwald také představil Effect, framework pro správu asynchronních operací, který umožňuje vývojářům efektivněji řídit vedlejší efekty a lépe strukturovat kód v moderních webových aplikacích.

Poslední z populárních přednášek, „10 mini-receptů ze světa CSS“, vedl Ondřej Žára, který účastníkům nabídl praktické tipy, jak usnadnit práci s CSS pomocí moderních funkcí. Jeho přednáška ukázala nové vlastnosti CSS, které řeší dlouhodobé výzvy a přinesla užitečné rady, oceněné celým publikem. Žára opět dokázal, že i složitá témata lze podat s vtipem a nadhledem, což jsme všichni ocenili.  

Vyprodáno...

Vyprodaný FrontKon 2024 přilákal 700 účastníků a stal se jednou z nejvýznamnějších akcí pro frontendové vývojáře v České republice. Kromě kvalitních přednášek nabídl také prostor pro networking a sdílení zkušeností, což posílilo českou frontendovou komunitu a přineslo mnoho inspirace a technických novinek. Jsme moc rádi, že jsme mohli být u toho!